Kontakty

Sviatky jari oslavujú každý započatý život

Druhá polovica apríla sa nesie v znamení sviatkov jari. Veľká noc má nielen dôležitú historickú hodnotu ako najvýznamnejší kresťanský sviatok. Je hlavne symbolom znovuzrodenia a nového života. Akási pomyselná brána prechodu do krajších slnečných dní a začiatok novej úrody, keď príroda začína svoj ďalší cyklus. Najmladšie ročné obdobie zdobia kvitnúce kvety a mladé výhonky. Sviatky jari oslavujú
každý započatý život.

Prečítajte si

a vráťte sa ku klasikom. Niektoré diela sú nadčasové a môžu významne osloviť aj súčasného čitateľa. Román plný hlbokých myšlienok od Oscara Wilda, Portrét Doriana Graya, je práve zrkadlom moderného sveta. Je aj výstrahou, aby sme si dávali pozor na vyslovené želania, ktoré sa nám môžu splniť. Výborná interaktívna kniha Mandaly sveta, Kniha meditácií a maľovania, ktorej autorom je Rüdiger Dahlke Vám rozprúdi predstavivosť a zoznámi Vás so svetom mandál.

Deň ukončite rozprávkou. Tak, ako keď ste boli deti a rodičia Vám čítali na dobrú noc. Aj Vy teraz čítajte, deťom, vnúčatám, svojej polovičke, starým rodičom. Čítajte nahlas svojej rodine, blízkej osobe alebo si čítajte pre seba. Rozprávkový príbeh s dobrým a poučným koncom, aby sa vám lepšie zaspávalo. Svet rozprávok je zázračný, tak si ho pripomínajte vždy keď máte chuť.

Zaspievajte si

Opakujte si a spievajte si, ako často a ako dlho potrebujete,
melódiu, ktorá Vám je príjemná a ktorá Vás povzbudí si opakujte kantus:

Dôverujem svojej sile
moja viera ma uzdravuje,
som harmonická krásna bytosť.

Naladíte sa na sebadôveru, podporíte svoje schopnosti. Vypočujete si svoj vnútorný hlas. Ste jedinečná osobnosť, tak ju svetu ukážte.

Namaľujte si

Mandalu stále rovnakú a predsa inú. Vymyslite si predlohu mandaly, ktorú si vyfarbíte každý deň inak. Môžete použiť inú techniku, výber farieb alebo tvarov. Jeden druh mandaly môžete použiť podľa vlastnej fantázie napr. na sedem dní a na konci týždňa si rozložte všetky mandaly pred seba a porovnávajte jednotlivé obrázky. Pozorujte ich kombinácie, rôznorodosť tvarov a farieb a pokúste sa ohodnotiť akú energiu z nich cítite. Intuitívne posúďte sami aké pocity ste mali pri kreslení každej mandaly. Ak by ste mali záujem o odborný výklad stále platí ponuka na anonymné vyhodnotenie, stačí poslať oskenovanú kresbu na našu adresu: aadetrada@gmail.com.

Toto jedzte a pite:

Obdobie sviatkov je vždy náročnejšie na stravovanie. Odolať domácim maškrtám od mamičky si vyžaduje silnú náturu. Treba si však uvedomiť, že hodovať môžeme aj rozumne. Prepchávať sa dobrotami nie je podmienkou sviatočných obedov ale striedmosť vo všetkom je základom dobrého zdravia.

Podľa kresťanskej tradície Veľkonočným sviatkom predchádza očista tela, 40 dňový pôst. Tento zvyk nájdeme aj v iných náboženstvách a kultúrach a je motivovaný prirodzenou očistou na dosiahnutie vnútornej rovnováhy. Pre zachovanie dobrej kondície by sme si mali stravovanie kontrolovať. A ak ste dodržiavali pôstne dni o to viac. Zostavte si preto sviatočné menu zo zdravých potravín a ľahkej a vyváženej stravy. Extrémne hladovky a následné prejedanie sa Vám môže na trávení zanechať neželanú stopu. Dostáva zabrať celý tráviaci systém a vnútorné orgány trpia. Pečeň, žlčník ale aj žalúdok nestačia spracovať potravinový nápor a ich prirodzené fungovanie je zaťažené. Keď už neviete odolať maškrtám jedzte menšie porcie a striedajte ich s potravinami, ktoré podporujú zdravé trávenie.

Na zelený štvrtok zelený špenát.

Je to tradícia a zároveň aj veľmi zdravý a chutný pokrm. Polievka, prívarok alebo ako príloha obohatí váš jedálniček. Špenát obsahuje množstvo zdravých zložiek prospešných pre telo – okrem iného vitamín K na zrážanie krvi a na regeneráciu kostí, vitamín A na podporu zraku, horčík, mangán, kyselinu listovú, vápnik, ale aj vlákninu a bielkoviny, obsahuje flavonoidy, ktoré majú protizápalový, protivírusový a antioxidačný účinok. Vhodný je ako prevencia proti rakovine, podporuje a zlepšuje trávenie. Jeho veľkou výhodou je, že je nízko kalorický.

Ďalšou vzácnou a nenahraditeľnou súčasťou zdravej stravy sú vňate a listová zelenina. Majú vysoký obsah živín a zdraviu prospešných látok, pomáhajú pri trávení a produkcii tráviacich enzýmov. Mnohé z nich majú antibakteriálne účinky a čistia organizmus od toxínov. Teraz je vhodné obdobie na zber cesnaku medvedieho, mladých púpavových listov alebo mladej žihľavy.

Nepostradateľná je pažítka alebo jarná cibuľka. Nemali by chýbať v žiadnej kuchyni práve v tomto období, keď sú cenným zdrojom živín blahodárnych na organizmus. Ich využitie je rôzne. Sú vhodné do šalátov, nátierok aj polievok. Alebo na posypanie varených zemiačkov s trochou olivového oleja. Výborne sa k nim hodí šalát z jarnej zeleniny:

Listový šalát (ľadový, hlávkový, poľný a pod.), reďkovku, jarnú cibuľku, mladý kaleráb nakrájajte do misy, pokvapkajte olivovým olejom, citrónovou šťavou a pridajte trošku soli. Nechajte chvíľu odstáť. Podávajte s bielym jogurtom, ktorý môžete dochutiť pažítkou, prípadne inou jarnou vňaťou. Na podporu trávenia je vhodné piť repíkový čaj. Pomáha pri problémoch s pečeňou, lieči a upokojuje podráždený žalúdok, žlčník alebo dvanástnik.. Pijeme ho 2x denne pred jedlom.

Zacvičte si:

Izometrické cviky

Je to statické napínanie svalov a následné uvoľnenie pričom dochádza k ich posilňovaniu. Vyvíjame iba vnútorné napätie bez toho, aby sme menili polohu alebo sa pohybovali. Konkrétnou časťou tela tlačíme na podložku alebo prekážku, čím vyvolávate napätie v danej svalovej oblasti a tým si ju posilňujeme a upevňujeme svalstvo. Cvičenie je vhodné najmä pre pacientov s obmedzeným pohybom.. Môžeme ho cvičiť hocikde dokonca aj na pracovisku počas pracovného dňa.

Keďže predsviatočný zhon si vyberá svoju daň a často krát sme vystavený nadmernému stresu mali by sme sa snažiť ho čo najviac eliminovať. Centrom ukladania stresu je zväčša šija, ktorá je stuhnutá a následne sa vyskytujú problémy s pohyblivosťou, trpíme bolesťami hlavy, závratmi a máme rozmazané videnie. Všetky hlavové a ramenné svaly až po hrudnú chrbticu sú zaťažené, zle prekrvené a ťažkopádne. Aj dlhé sedenie, pri počítači alebo pri pracovnom stole spôsobuje tuhosť svalov.

Precvičme si preto šetrne ale účinne túto oblasť

1. Písací stôl nám bude dobrou pomôckou – dlane oprite pod doskou stola a zatlačte (akoby ste ho chceli zodvihnúť), počítajte do 6 a uvoľnite. Opakujte 3-5x.

2. Tento istý cvik opakujte ale dlane oprite do stola z opačnej strany (zhora) akoby ste ho zatláčali do podložky.

3. Spojte ruky za hlavou a zatlačte hlavu proti tlaku rúk. Počítajte do 6 potom pomaly uvoľnite. 3-5x.

4. Tento istý cvik opakujte spredu, ruky si spojte na čele a hlavou tlačte proti zopnutým rukám. Potom sa trochu prejdite po miestnosti, ponaťahujte sa, urobte zopár grimás, aby ste si precvičili aj tvárové svaly a môžete pokračovať v práci. Budete svieži a zbavení záťaže.

Ženám a dievčatám prajem veselú ale bezpečnú šibačku a oblievačku .Chlapom a chlapcom bohatú výslužku. A všetkým radostné sviatočné dni plné slniečka.

Autor: Andrea Polívková

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

86 + = 93

Related Post