Sebavedomie, sebaúcta, láska

Často si kladieme otázky, či je sebavedomý človek ten, kto sa vyvyšuje nad iných, kto je pyšný a samoľúby, alebo či človek, ktorý si vybudoval úctu voči sebe samému je vlastne tupý egoista, ktorý si hľadí zásadne svojho. No a čo je vlastne láska? Iskra, ktorá preletí medzi dvomi ľuďmi? Nejaká vášeň? Keď starí mudrci hovorili o láske, mysleli tým niečo hmatateľné, konkrétne?

Ak nepoznáme odpovede, zvyčajne to zoberieme zo zlého konca, a kráčame so zvesenou hlavou cestou – necestou. A trápime sa.

Takže kto je sebavedomý?

Zvyčajne ten, kto si verí, kto sa nepodceňuje, a nemá chuť podceňovať ostatných. Kto si nemyslí, že keď sa jeho spolužiak stal prezidentom, mal by mu začať vykať, alebo sa pred ním klaňať; je to človek, ktorý je sám sebou, a takto motivuje aj ostatných. Pretože sebavedomý človek v živote vyhráva – nie preto, lebo s vyvyšuje nad iných, ale preto, lebo si verí, verí svojej intuícii a vie, čo chce.

Ako sa prejavuje ten, kto si vybudoval úctu voči sebe?

Predovšetkým prejavuje úctu voči iným, nakoľko mu úcta voči sebe samému niečo iné nedovoľuje. Neprijme to, čo by ho ponižovalo, degradovalo alebo urážalo natoľko, že by výsledkom bola hlboká depresia alebo sklon k seba poškodzovaniu. Úcta voči sebe nie je egoizmus, ale naopak, úcta voči hodnotám Vesmíru, sveta, a každého, kto sa v ňom nachádza, no to neznamená, že tento stav pripúšťa akýkoľvek druh násilia či manipulovania inými.

A čo je to láska?

Láska rozhodne nie je chvíľkové iskrenie, striedanie partnerov či partneriek, oddávanie sa čisto telesným pôžitkom. Láska je stav vášho Ducha, kedy dokážete ľúbiť ktorékoľvek dieťa tohto sveta akoby bolo vaše vlastné; ak dokážete iných pochopiť, vcítiť sa do ich konania – ale pritom zostanete sami sebou. Keď neodsudzujete tých, čo sú iní ako vy, alebo sa mýlia, a robia chyby. Keď nerozdeľujete ľudí na tých lepších a tých neschopných, lebo viete, že v podstate je to celkom inak. Láska je aj odpúšťanie. Odpúšťanie práve preto, lebo chápete a rozumiete… Láska je cit najvzácnejší, a nemožno si ho zamieňať za cigaretové ohorky (archetyp 37,1)

Ak chcete vedieť ešte viac, navštívte prednášky našej školy vysokoškolského typu Academiae Arcana de TAROT.

Zavolajte nám, pomôžeme s akýmkoľvek problémom.