ARCHETYPOLÓGIA

ČO JE ARCHETYPOLÓGIA

Čo je archetypálny tarot?

Možno niektorí o mne niečo vedia, možno si namýšľajú, že vedia viac ako iní a možno nevedia nič, ale tvária sa, že predsa len niečo vedia… Nuž, uľahčím vám to. Nepatrím medzi veštcov ani medzi ľudových liečiteľov, nikomu nerozprávam, čo sa stane, iba ho upozorním, že ak niečo nezmení, potom sa niečo naozaj “stane…“

Svojou podstatou som Mág, v zmysle “čarodejnica”. Viete však, čo znamená byť MÁGOM či „čarodejnicou“? Vysvetlím to veľmi jednoducho. Predstavte si dvoch rovnako vzdelaných ľudí, pričom jeden je človek a druhý čarodejník. Povedzme, že pôjde o mimoriadne zložitý problém. Človek povie: „Toto v žiadnom prípade nepôjde“, no čarodejník prehodí popod nos: „Asi mi to bude trvať trochu dlhšie, ale nejestvuje nič, čo by nebolo možné…“ Človek sa vás opýta: “V koho veríš“, ale čarodejník položí takúto otázku: „Veríš si!?“ Človek sa riadi tým, ako dosiahnuť čo najväčšie pohodlie a čo najväčší majetok; čarodejník sa vzdá pohodlia a použije majetok na dosiahnutie svojho cieľa, ktorý temer nikdy nie je hmatateľný. Človek vám totiž chcel pomôcť, ale bol to čarodejník, ktorý skutočne pomohol… a tak sa mi podarilo za 23 rokov svojej oficiálnej existencie a duchovnej cesty plnej nástrah, pádov, vzletov a chýb  stvoriť archetypológiu.

Určite viete, že tarot je systém veľkých a malých arkán, ktoré vyjadrujú istú filozofiu, nezávislú na tom či inom náboženstve, ak si, pravda, odmyslíme fakt, že príslušníci rozličných vierovyznaní vtláčali tarotu vo svojej krajine jadro vlastného  svetonázoru a snažili sa pretvoriť ho na svoj obraz.

Prirodzene, že každý majster, ktorý vnikol do hlbín tarotu, ho nejakým spôsobom dotvoril, a podobne je to i v mojom prípade, pretože som systém určitých zásad či filozofie zhrnula do systému, ktorý som nazvala archetypálny tarot.

Archetypálny tarot sa dotýka zmyslu bytia ako takého, teda i úvahy, kto je boh, prečo je človek jeho súčasťou, prečo by sa mal dostať do svojho stredu a nie do stredu Vesmíru, ako by pri rozličných ezoterických seansách mohol napredovať namiesto von zo svojej obežnej dráhy hlbšie, dovnútra vlastnej osi, čím by rýchlejšie spoznal samého seba, tým aj svoje možnosti, ale aj to, čo pomenoval Božia podstata.

Archetypálny tarot sa teda zaoberá zásadnou otázkou Aristotelovej metafyziky, a to je hľadanie svojho stredu. Aristoteles sám povedal, že na začiatku každej múdrosti je bolesť, ale tá sa vyskytne i na konci veľkej hlúposti.

Ako sa dá hľadať svoj stred?

Samozrejme, keď skutočne chceme hľadať svoj stred, mali by sme pre toto hľadanie niečo podniknúť. Mala som pocit, že sa študenti na mojej škole, ktorú som definitívne nazvala Academia Arcana de tarot, nezaoberajú sami sebou, nesnažia sa zaoberať svojimi nedostatkami, tým, čím si škodia, tým, čomu by sa mali vyhnúť, ale stále sa zaoberajú, ako vyriešiť problémy iných ľudí, ako prinútiť iného, aby napríklad nezneužíval alkohol alebo drogy. Keď sa však na toto pozrieme zhora zistíme, že človek, ktorý si nedokáže poradiť s vlastnými protirečeniami, len veľmi ťažko porieši problém iného bez použitia násilia, ťažko očakávať, že cudzí problém správne a objektívne pochopí, láskavo nasmeruje a príjemne prekvapí. Ak chce splniť všetky požiadavky iného, mal by predovšetkým vyriešiť vlastné krízové stavy, mal by bez problémov odhodiť zlozvyky, ktorým podlieha, mal by dobre poznať vlastný stred.

Dokážete  pochopiť, že nejestvuje nebo či peklo, ale len to, čo si sám vytvoríte, čomu ste schopní uveriť, čo budete nasledovať, čomu budete slobodne slúžiť, čo si slobodne vyberiete a podobne…???

Môžete prijať názor, že nič nie ste povinní, za nič nepotrebujete trpieť ani likvidovať svoju dušu, kedykoľvek môžete zmeniť smer svojho života, za podmienky, že to bude tvorivá a nie deštruktívna činnosť?

Tu si dovolím uviesť jeden príklad, ktorý sa mi prihodil celkom nedávno.

Jeden z mojich klientov trpel rakovinou, ktorá sa vypracovala na také rozsiahle metastázy, že podľa lekárskeho nálezu z magnetickej rezonancie je postihnutý každý piaty centimeter tela, kosti, prakticky okrem mozgu všetkého. Okrem toho, klient iba tak prehodil, že má v pľúcach vodu. Samozrejme, že som typovala na predzvesť konca tohto človeka. Nakoľko bol však odhodlaný zabojovať, urobiť čokoľvek pre lásku, ktorá spája dohromady celý Vesmír, odhodlala som sa k akejsi zúfalej aktivite. Vzala som jeho tvár do svojich rúk, priblížila som sa k jeho tvári asi na vzdialenosť 10 centimetrov a približne desať minút som doňho sipela 995. archetyp:  Si tvorcom svojho života. Dokážeš viac ako si myslíš vrátane uzdravenia sa zo „smrteľných chorôb“. Si všemohúci. Stvoriteľ by nikdy nevytvoril niečo nedokonalé. Ak si na kolenách, chcel si to vyskúšať, ale teraz už vstaň, a kráčaj ďalej po svojich…

Potom mladý človek odišiel. Dohodli sme sa, že sa ozve o mesiac. Ja som si však myslela, že sa nič také nemôže stať, veď som videla jeho nález…

Aké však bolo moje prekvapenie, keď sa po mesiaci ozval v telefóne príjemný, veselý hlas, ktorý sa túžil čo najskôr so mnou stretnúť.  Priznám sa, že som skoro omdlela, ale s profesionálnym pokojom som dohovorila hodinu nášho stretnutia.

Na stretnutie prišiel vysmiaty mladý muž s obálkou, v ktorej boli priložené najnovšie výsledky a malý lístoček od ošetrujúceho lekára.

Na tých snímkach sa vyskytovali zhubné útvary iba kde – tu a na lístku bolo napísané:

Ja neviem a nerozumiem tomu, čo s ním robíte, ale prosím Vás, robte to ďalej! S pozdravom, ošetrujúci lekár.

Z archetypálneho tarotu som pomaly vypracovala archetypológiu, ucelený systém, ktorým môžeme odhaliť plusy a mínusy nielen ľudí, ale i rozličných situácií, kondície, vzťahov a z toho vyplývajúce východiská z týchto stavov.

Keď sme spolu s Gabi McHalm a postupne sa k nám pridali Tibor Drahoš, Majka Baslíková, Ľuboš Káňa, Janko Steinhubel a Tánička Trnková, potom o niekoľko rokov neskôr s Ľubica Sopoci, ktorá všetko spracúvala do digitálnej formy , teda keď sme začínali s touto novou vedou, ešte sme nevedeli, že ju práve takto pomenujeme. TAROT nás oslovil ako základ a univerzálna filozofia so všetkými svojimi hádankami, múdrosťami a poučeniami. Nádherný príbeh o bielych bratoch, ktorí pomocou tajomstiev veľkých arkán vychovávali nové generácie tých, ktorí roznášali po svete múdrosť, etické zásady, učili ľudí, čo je láska, vychovávali ich k zdravému sebavedomiu a oceneniu zmyslu ich života nemôže nechať ľahostajným nikoho, kto chce dôjsť vo svojom živote k nejakému poznaniu. A tak sme začali hľadať svojráznu cestu, v ktorej sme prepojili múdrosť tohto sveta a vytvorili sme špeciálnu filozofickú sadu  arkán (čo znamená tajomstiev), ktorú sme po zrelej úvahe nazvali archetypológia.

Naše arkána predstavujú protirečenia sveta, vyjadrené takzvanou osemdielnou cestou každého archetypu, čo v praxi predstavuje povedzme „nulu“, ktorá môže byť pozitívna, ale aj negatívna, zaujímavá, ale aj hrozivá ako svojou pozitívnou stránkou, tak i jej negatívnym vyjadrením. Žiadna pozícia však nie je horšia alebo lepšia; všetko závisí len od toho, kedy, kde a za akých okolností sa „nula“ objaví.

Zásadné myšlienky jednotlivých arkán sú i v našom každodennom živote; ak ho žijeme zo dňa na deň, bez hlbšieho skúmania a tvorenia, vytvárame takzvaný osud, ktorý nechceme prijať. Čo nám teda bráni zmeniť ho? – STRACH? NEVEDOMOSŤ? LIPNUTIE na neochote niesť za svoj život ZODPOVEDNOSŤ?

Prečo navštevujete VEŠTCOV? Poznám tie otázky: čo bude, čo sa stane? Prečo sa nikdy nespýtate: čo mám zmeniť, ako mám dosiahnuť to, čo chcem, aby sa stalo? Prečo nechcete veriť vo svoju jedinečnosť a dokonalosť? Fakt si myslíte, že ak vás stvoril dokonalý Boh – mohli by ste byť nedokonalí!?

K rozuzleniu týchto otázok je hĺbka archetypológie a filozofia jednotlivých arkán asi najrýchlejšia cesta. Naším cieľom na tomto svete je objavovať stránky niektorého pocitu, tvoriť a poznávať. Ak si niečo z tohto nevložíme do zmyslu nášho života – obávam sa, že len vegetujeme, prežívame, ale neplníme nič, čo by sme mohli nazvať životným plánom.

Archetypológia objavuje úskalia našej životnej cesty, pomáha pochopiť klady i nedostatky, učí teda „univerzálnej láske ako tej jemnej hmote, ktorá jediná drží celé Univerzum pohromade“. (W. Lübeck)

Ak teda chcete trošičku nazrieť pod pokrievku múdrosti a naučiť sa vytvárať si osud, aký chcete, prinášame mini školu umenia archetypológie špeciálnych arkán, ktoré vám touto cestou ponúkame ako jeden z najväčších a najvzácnejších darov.

Nabudúce niečo o NULE…

S láskou, Sigel, Odl, Man, Eih, Zweorp, Eoh, Dag, As.

Momentálne sa všetko okolo nás rozrástlo do holistickej medicíny, ktorej sme vlastne priekopníkmi. Prepracovali sme archetypológiu, aj preto, lebo naša študentka Monika Kissová neustále do nás búchala otázkami AKO? PREČO? PREČO PRÁVE TAKTO? Vďaka skupine Andrejky Janáčovej uzrel svetlo sveta náš jedinečný PSCHOANALYTIK, Tánička Trnková oddelila COLORTERAPIU od ostatných predmetov a stvorila ju v celkom novom svetle, a momentálne to ďalej rozvíja Saška Spurná, nakoľko Tánička má svojho maličkého Mirka.

…or something like this:

Na FILOZOFII nového typu začala pracovať Gabi Mc Halm, pridali sa Andrejka Janáčová a momentálne ma svojimi nápadmi príjemne šokuje Gabika UHLÍKOVÁ, a študenti konečne MYSLIA vo svojej vlastnej hlave a svojím vlastným spôsobom…

As a new WordPress user, you should go to your dashboard to delete this page and create new pages for your content. Have fun!

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

60 ÷ 12 =